Europejskie Centrum Solidarności

Zwiedzenie z oficjalnym przewodnikiem


Europejskie Centrum Solidarności

Jako oficjalny przewodnik po ECS, gorąco zachęcam Państwa do zwiedzania wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Wystawa ma miejsce w budynku wzniesionym na terenie stoczni, gdzie narodziła się Solidarność – 10 milionowy ruch, który zmienił historię Europy i Świata. Nieopodal, znajduje się Sala BHP, gdzie stoczniowcy w sierpniu 1980 roku negocjowali porozumienia z władzą oraz Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 upamiętniających tych, którzy przelali krew za wolność.

Okazały, charakterystyczny gmach powoli staje się współczesną ikoną architektoniczną Gdańska, a prezentowana wystawa stała jest na tyle imponująca, że według turystów, ECS jest obecnie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności to instytucja kultury, która utrwala nasz największy sukces obywatelski, jakim było zwycięstwo Solidarności oraz opowiada o tym, jak wyglądała droga do wolności Polski i Europy Środkowo –Wschodniej.

Elewacja ze specjalnej blachy ma przypominać o industrialnej przestrzeni, która kiedyś pełna była podobnych, rdzewiejących blach. Natomiast bryła budynku ECS ma kojarzyć się z kadłubem statku i nawiązywać do przewracających się kostek domina, symbolizujących upadek komunizmu w Europie.

Wystawa stała to serce budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Dedykowana jest historii ruchu Solidarność oraz zmianom, jakie dokonały się pod jego wpływem w Europie. Podzielona jest na siedem sal i zajmuje ponad 3 tys. m kw. Wystawa ma charakter narracyjny, zwiedzający zanurzy się w historii opowiadanej przez archiwalne dokumenty, zdjęcia i projekcje wideo oraz interaktywne instalacje. Cechą charakterystyczną wystawy są unikalne i niespotykane w innych muzeach eksponaty, które części z nas przypomną o czasach sprzed 1989 roku, a młodszym odwiedzającym odsłonią znane tylko z opowiadań dzieje Polaków w tamtych latach. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. autentyczną książkę skarg wniosków i zażaleń, samochód milicyjny STAR, czy stoczniową suwnicę.

Architektura budynku ECS zaskakuje nie tylko z zewnątrz. Wnętrze budynku też kojarzy się z klimatem stoczniowym: ukośne stalowe ściany, rdzawa blacha, metalowe pomosty. Elementem przełamującym chłód wnętrza jest ogród zimowy: w holu rosną drzewa i trawa, a pochyłe ściany porasta zielony bluszcz. Efektowną atrakcją jest też taras widokowy zlokalizowany na dachu. Z wysokości 30 metrów ponad ziemią rozpościera się piękny widok na Gdańsk i tereny postoczniowe.

Jestem oficjalnym przewodnikiem po Europejskim Centrum Solidarności i z niekrytą radością oprowadzę Państwa po wystawie stałej tak, aby poczuć atmosferę tamtych wydarzeń i tamtych chwil. Każdy, kto odwiedzi tę wystawę, będzie miał szansę odnaleźć własne odniesienie do historii i współczesności. Postaram się, aby wizyta w ECS była dla Państwa niezapomnianym przeżyciem.

 

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close