Lament żałobny 400 płaczek w rocznicę śmierci Szekspira

Lament żałobny 400 płaczek w rocznicę śmierci Szekspira

W dniu 23 kwietnia przypada zarówno rocznica urodzin Williama Szekspira jak i rocznica jego śmierci. W tym dniu w Gdańsku 400 płaczek będzie opłakiwać zmarłego przed 400 laty dramaturga.

W 2016 roku świat obchodzi 400-lecie śmierci Williama Szekspira jednego z najwybitniejszych pisarzy, którego dzieła znajdują się na drugim miejscu pod względem popularności, zaraz po Bibliii zostały przetłumaczone na większość języków nowożytnych.

Popularyzację dzieł mistrza prowadzi The Globe, najsłynniejszy teatr zbudowany w stylu elżbietańskim, i to z jego inicjatywy, dokładnie w rocznicę śmierci, w weekend 23-24 kwietnia, Londyn przemieni się w wielkie kino plenerowe. W ramach "Complete Walk" czterokilometrowy odcinek od opactwa westminsterskiego po most Tower zostanie pokryty ekranami pokazującymi 37 dziesięciominutowych filmów krótkometrażowych inspirowanych 37 sztukom mistrza Szekspira. Każdy z nich nakręcony został w miejscu odpowiadającym danemu dramatowi - "Antoniusz i Kleopatra" kręcony był u podnóża piramid, "Hamlet" - w Danii na skałach duńskiego Elsynoru, "Kupiec wenecki" - w weneckiej dzielnicy żydowskiej. Będzie to nietypowy „spacer po dziełach wszystkich” Szekspira.

Gdańsk także włączy się w te wydarzenia, bowiem w wyniku współpracy z Teatrem Globe w Londynie, z naszym Teatrze Szekspirowskim odbędzie się równoczesny ów filmowy spacer oraz happening na ulicy Długiej i Długim Targu z udziałem 400 płaczek, które wraz z „żałobnym konduktem” przejdą ulicami Gdańska pod budynek teatru. 

Na zdjęciu: Gdański Teatr Szekspirowski (źródło: materiały własne)

 

Geniusz Szekspira – w końcu jego sztuki wystawiane są od ponad czterystu lat – objawiał się na różne sposoby. Przede wszystkim Szekspir to mistrz opowieści, który w kunsztowny sposób konstruuje swoje fabuły i umiejętnie wplata w tekst sztuki poezję czy humor.

Utwory Williama Szekspira to klasyka nad klasyką. Genialny twórca opisał wszelkie możliwe emocje i stany duszy ludzkiej. Miłość i nienawiść. Radość i gniew. Pożądanie władzy i pożądanie drugiego człowieka. Młodość, dojrzałość, śmierć. Cierpienie i zmienność losu.

Niezależnie od szerokości geograficznej i specyfiki kultury danego kraju uniwersalizm zawarty w tekstach Szekspira pozostaje czytelny dla czytelnika i widza, a galeria barwnych typów ludzkich jest doskonale rozpoznawalna, bo każdy może wskazać współczesnego Hamleta, Makbeta, albo jowialnego Falstaffa.

I choć w tym roku mija 450 lat od jego narodzin (23 kwietnia 1564 r.), utwory Szekspira nic a nic się nie straciły na aktualności, ponieważ natura ludzka jest niezmienna.

Szekspir, potrafił w piękny sposób opisać to, co na ogół jest powszechne, a wiele cytatów z jego dzieł weszło na stałe do naszej kultury, o czym nie zawsze pamiętamy. Szekspir jest najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świataMożna przytoczyć niektóre z nich:

- Słowa, słowa, słowa. ("Hamlet") 
- Więcej jest rzeczy na niebie i ziemi, Niż się ich śniło Waszym filozofom. ("Hamlet")
- Świat jest teatrem, a aktorami ludzie. ("Jak wam się podoba")
- Nie poddawaj się rozpaczy. Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne. („Sen nocy letniej”) 
- Lepiej być o trzy godziny za wcześnie niż o minutę za późno".(„Sen nocy letniej”)
- Czas najwyższy („Komedia omyłek”)
- Strata czasu („ Romeo i Julia”)
- Żałosny widok („Makbet”)
- Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś, to są zwyczajne dzieje („Hamlet”)
- Rozum i miłość rzadko chodzą w parze za naszych czasów („Sen nocy letniej”)
- Reszta jest milczeniem („Hamlet”)
- Osła i batem do galopu nie zmusisz („Hamlet”)

Spacerując po głównym Mieście warto zajrzeć do Teatru Szekspirowskiego, który nawiązuje do zbudowanego w XVI stuleciu, pierwszego teatru publicznego w Polsce gdzie wystawiano sztuki przez zawodowych aktorów angielskich. Już za życia Szekspira jego sztuki wystawiano w Gdańsku.

Zbudowaniu pod patronatem JKM Księcia Wali, nowoczesny teatr mieści trzy rodzaje scen: scenę. elżbietańską, scenę klasyczna włoską i scenę centralną. 

Tym co wyróżnia gdański Teatr Szekspirowski jest otwierany dach; mimo jego ogromnego rozmiaru 420 metrów kwadratowych i wadze 90 ton, wystarcza trzy minuty by go otworzyć i umożliwić  wystawianie spektakli w świetle dziennym, w duchu renesansowej tradycji. 

Scena elżbietańska, otoczona z trzech stron przez stojącą publiczność oraz otwierany dach okazały się atrakcją niedostępna nigdzie na świecie.

 

Więcej informacji o Teatrze Szekspirowskim:

 

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close