Złoto Bałtyku

Gdańsk stolicą Bursztynu

  • Punkty widokowe
  • Muzea
  • Spacer
  • Zdjęcia
  • Zabytki
  • Pamiątki

Opis

Gdańsk słynie ze swej architektury, ciekawej przeszłości oraz wielkiego bogactwa. Największy skarb Bałtyku – wspaniały bursztyn, kojarzony jest właśnie z tym miastem, a piękne bursztynowe ozdoby spotyka się tu na każdym kroku.

Bałtycki bursztyn, zwany jantarem lub sukcynitem, to kopalina drzew iglastych sprzed co najmniej 40 milionów lat. Najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej w mieście pochodzą z X wieku, a w 1477 roku utworzono pierwszy cech bursztyniarzy. Gdańsk, w którym swój początek miał „bursztynowy szlak”, jest Światową Stolicą Bursztynu.

W dawnych obiektach obronnych, Wieży Więziennej i Katowni, znajduje się Muzeum Bursztynu. Tam poznamy historię jego powstania i pozyskiwania. Zobaczymy również unikatową kolekcję ogromnych brył bursztynu oraz inkluzji zwierzęcych i roślinnych. Wśród eksponatów m.in. kabinet w typie gdańskiej szafy barokowej oraz Bursztynowy Słowik - główna nagroda festiwalu piosenki w Sopocie.

„Z bursztynem przez tysiąclecia” to tytuł wystawy w Muzeum Archeologicznym. Składa się ona z dwóch części: bursztyn w przyrodzie i bursztyn w kulturze. Do współczesnych dzieł bursztynników należy wspaniały Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy, gdzie można podziwiać fragmenty tworzonej z bursztynu nadstawy ołtarza głównego, w którym wyróżnia się bursztynowa monstrancja. Ołtarz będą wzbogacać pnące się ku górze pasy bursztynowych witraży w srebrnych i złoconych oprawach o łącznej powierzchni 120m2. Będzie to dzieło jubilerskie o niespotykanej skali - nawet słynna Bursztynowa Komnata, była o prawie 1/3 mniejsza.

Najwięcej sklepów oferujących bursztyn znaleźć można na tzw. Bursztynowej Piątej Alei – ulicach Mariackiej, Długim Pobrzeżu i Długiej. Będzie można zobaczyć tam liczne pracownie i galerie, a w małych sklepach jubilerskich zaopatrzyć się w „złoto północy” i zdobyć bursztynową pamiątkę z Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu.

Szczególnie zainteresowani obróbką bursztynu mogą przyjrzeć się procesowi powstawania ozdób, a nawet samemu spróbować sił w bursztynniczym warsztacie. Od kilkunastu lat odbywają się w Gdańsku największe na świecie Targi Bursztynu Amberif. W sierpniowej edycji targów, uczestniczy, co roku ponad 450 wystawców z kraju i zagranicy. Dodatkowo targom towarzyszy gala mody i bursztynu.


Przydatne informacje

Czas trwania: ok. 4 godz.
Bilety wstępu:

  • Muzeum Bursztynu (normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, szkolny 1 zł);
  • Muzeum Archeologiczne (normalny 8 zł, ulgowy 6 zł);

 

 

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close