Ulica Długa i Długi Targ


Ulica Długa i Długi Targ

Ulica Długa i Długi Targ tworzą tzw. Trakt Królewski. Są najpiękniejszymi i najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska. Ta najciekawsza trasa w Gdańsku, była miejscem parad, ważnych uroczystości i triumfalnych wjazdów polskich królów do miasta.

W tej część miasta zamieszkiwały wpływowe i najbogatsze rodziny gdańskiego patrycjatu - burmistrzowie, bogaci kupcy czy właściciele statków. Najstarsze zachowane domy powstały już w średniowieczu, ale większość zabudowy pochodzi z czasów nowożytnych. Kamienice przy Długiej są typowymi gdańskimi domami o wąskich fasadach. Zwieńczone szczytami bądź attykami, są bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi, czy postaciami antycznych bohaterów.

Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze budowle Głównego Miasta: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa oraz zlokalizowana w Zielonej Bramie Waga Miejska. Zobaczyć możemy też Fontannę Neptuna, Złotą Kamienicę i Dom Ławy, z okna którego wygląda Panienka z okienka

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close