Panienka z okienka


Panienka z okienka źródło: www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski

Figura „Panienki z okienka” od roku 2000 jest atrakcją turystyczną mieszczącą się w Nowym Domu Ławy, sąsiadującym z Dworem Artusa. W sezonie letnim, co kilka godzin owalne okno otwiera się i wychyla się z niego sterowana mechanizmem śliczna panna Hedwiga, która kłania się i rozgląda na prawo i lewo.

To gdańska XVII-wieczna mieszczka, uwięziona przez wuja, bohaterka starego romansu „Panienka z okienka”, napisanego przez Jadwigę Łuszczewską w 1891r. Gdy panienka się pokazuje, słychać graną z karylionu w Ratuszu Głównego Miasta melodię „Il Tedosco d’amour” (Radość kochania). Warto zwiedzić salę edukacyjną w której pokazano pokój „Panienki z okienka”, nawiązujący do literackiego opisu. W pokoju dowiedzieć się można jak mieszkała, czym się zajmowała oraz jak ubierali się ówcześni gdańszczanie, jak spędzali czas i jakie panowały obyczaje.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close