Kaplica Królewska


Kaplica Królewska

Jest to jedyna barokowa świątynia na Głównym Mieście. Powstała z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego, jako kaplica na potrzeby gdańskich katolików, którzy przez luteran zostali pozbawieni prawa do nabożeństw w bazylice Mariackiej.

Kaplica jest dziełem architekta królewskiego Tylmana z Gameren – najwybitniejszego architekta, jaki pracował wówczas na terenie Rzeczpospolitej. Nad portalem głównym zlokalizowane jest wnętrze, które prowadzi do plebani kościoła Mariackiego.

Bogatą fasadę zdobi kartusz z królewskim herbem, na którym widnieje orzeł i pogoń oraz herb króla Jana III Sobieskiego – Janina. Naprzeciw Kaplicy znajduje się Fontanna Czterech Kwartałów. Jest to pamiątka po podziale miasta na cztery strefy (kwartały). Każdy z nich podporządkowany był innemu burmistrzowi, czego symbolem są zamontowane szklane kwadraty. Na styku kwartałów stanęła fontanna, której strzegą cztery wytopione z brązu lwy.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close