Ratusz Głównego Miasta


Ratusz Głównego Miasta

Ratusz stoi u zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej, mniej więcej w połowie Drogi królewskiej. Jest to najokazalsza i najcenniejsza świecka budowla dawnego Gdańska, niegdyś siedziba władz miasta. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Hełm wieży o wysokości 80 m wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta.

Wnętrza ratusza utrzymane są w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Wspaniała, pełna przepychu Wielka Sala Rady zwana również Salą Czerwoną, Wielka Sala Wety czy Skarbiec (Kamlarnia) to zaledwie kilka z najważniejszych atrakcji. Strop Sali Czerwonej, uważany jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Zdobi je 25 obrazów autorstwa Izaaka van den Blocke, o symbolicznej wymowie. Najsłynniejszym z nich jest „Apoteoza Gdańska”. Przedstawiony na nim Gdańsk to miasto idealne – bogata i różnorodna republika miejska opierająca swój byt na handlu oraz mądrej władzy. W jednym zdaniu obraz można zinterpretować następująco - dynamiczny rozwój wspaniałego miasta był możliwy dzięki mądrym decyzjom rajców, przychylności opatrzności bożej, znakomitemu położeniu u ujścia Wisły oraz dzięki kontaktom handlowym.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close