Gdyński Modernizm


Związek Gdyni z morzem podkreśla nawet architektura miasta, w której dominuje styl zwany gdyńskim modernizmem. Bryły budynków o opływowych kształtach nasuwają skojarzenia z architekturą okrętową. Budynki-statki z charakterystycznymi nadbudówkami, okna w kształcie bulajów, a także maszty czy zaokrąglenia cieszą oko na każdym kroku.

Budynki wyróżniają się jasną elewacją, geometryczną lub opływową bryłą oraz rytmicznymi przeszkleniami wielkich okien. Zabudowa śródmieścia to jedyne w Europie centrum dużego miasta wzniesione od podstaw w okresie 20-lecia międzywojennego. Miasto budowane jako polskie „okno na świat” w ramach ambitnego planu gospodarczego, było miejscem popisu dla młodych architektów i projektantów wnętrz. Gdyński modernizm ma więc znakomite odzwierciedlenie nie tylko w obiektach industrialnych czy portowych, ale także w zabudowie mieszkaniowej i willowej.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close