Bazylika Mariacka


Bazylika Mariacka

Stworzenie Bazyliki Mariackiej zajęło budowniczym aż 159 lat. Świątynia powstawała etapami, w miarę jak zwiększały się techniczne możliwości i zasobność miejskiej wspólnoty wiernych. Kościół mógł pomieścić około 25 tys. wiernych. Nie odzwierciedlało to jednak tak dużego zapotrzebowania z okresu jego budowy. Było raczej demonstracją bogactwa, bowiem cały Gdańsk w chwili ukończenia budowy świątyni liczył zaledwie dwa razy więcej mieszkańców niż mogło zmieścić się w kościele.

Jest to największa w Europie ceglana, gotycka świątynia. Potężne wnętrze oszałamia wielkością i lekkością. Gwiaździste i kryształowe sklepienia, rozpięte prawie ponad 30 metrów nad posadzką, podtrzymywane są przez masywne filary. We wnętrzu niezwykle bogate wyposażenie, m.in. kamienna Pieta, kopia obrazu „Sąd ostateczny”, zegar astronomiczny, czy ołtarz główny. Obecnie wnętrze jest białe, lecz w średniowieczu grało wieloma kolorami, gdzie filary i ściany dekorowano malowidłami geometrycznymi. Na szczyt wieży kościoła, z której rozpościera się wspaniała panorama miasta, prowadzi aż 400 schodów.

Bazylika Mariacka,to miejsce wspaniałych dzieł sztuki, zastygłej w dostojnym bezruchu historii i pamiątek po dawnych mieszkańcach. Wnętrze zaprasza do refleksji nad przeszłością, trwaniem i przemijaniem, a zwłaszcza nad kunsztem dawnych mistrzów.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close