Muzeum II Wojny Światowej

w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej


Muzeum II Wojny Światowej Muzeum II Wojny Światowej

Pochylona bryła budynku przywodzi na myśl świat po wstrząsie, nasuwa skojarzenia z pociskiem lub uszkodzonym podczas działań zbrojnych budynkiem. Jest symbolem mieszczącego się pod nią muzeum oraz próbą stworzenia nowego, współczesnego symbolu Gdańska – nowej ikony.

 

Jest to największe historyczne muzeum w Polsce,  jego wystawa stała zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.  

Wystawa w nowoczesny sposób prezentuje historię najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim – przeżyć zwykłych ludzi. 

To jest pierwsze muzeum, które na tle porównawczym Europy pokazuje wysiłek Polaków w czasie Ii wojny światowej, podjęty opór oraz wszelkie formy terroru, które Polaków dotknęły. 

Wystawa pokazuje, jak rodzą się totalitaryzmy, jak się wszyscy zgadzali, by one rosły w siłę i nabierały poczucia bezkarności. I nagle ktoś im powiedział „nie”. Jedynym krajem, który powiedział – jak Józef Beck, kiedyś w sejmie- że ważniejsze od układów jest honor i wolność, była Polska. 

 

Zwiedzanie wystawy przypomina lekcję historii, której nie wolno zapomnieć.  Jest wielkim ostrzeżeniem dla ludzi którzy wierzą naiwnie, że historia się nie powtórzy. Wojna nie jest zamknięta kartą. To nie jest opowieść o odległej przeszłości, to możliwa rzeczywistość i nieodległa przyszłość.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close