Narodowe Muzeum Morskie


Narodowe Muzeum Morskie

Spichlerze na Ołowiance, Ośrodek Kultury Morskiej, statek-muzeum „Sołdek” i Żuraw to kompleks muzealny położony na obu brzegach Motławy. Dodatkową atrakcją jest przeprawa promowa pomiędzy nimi.

Spichlerze na Ołowiance to ekspozycje historyczne z bogatym zbiorem modeli statków, okrętów, ruchomymi makietami statków oraz archeologii podwodnej. Przy nabrzeżu, obok spichlerzy, zacumowany jest „Sołdek” - pierwszy statek pełnomorski zbudowany po II wojnie światowej przez polską stocznię. Zwiedzając Sołdka zobaczyć można zasobnię węgla, silnik parowy oraz zwiedzić mostek kapitański.

Przeprawa promem prowadzi do Ośrodka Kultury Morskiej, jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które w interaktywny sposób przekazuje wiedzę o tematyce morskiej łącząc zabawę z nauką. Ponad 60 stanowisk interaktywnych, gdzie można min. sterować żaglówką, wywołać falę tsunami, nauczyć się sterować okrętem podwodnym, załadować kontener, wejść na statek ratunkowy i uratować rozbitka, czy wejść do batyskafu i popłynąć w głąb toni wodnej.

Na zakończenie warto zwiedzić Żurawia. Jest to największy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie, który jednocześnie był wodną bramą miejską i elementem średniowiecznych fortyfikacji. Obecnie we wnętrzu znajduje się muzeum, gdzie zobaczyć warto m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantoru i mieszczańskiego salonu, a także warsztaty typowych dla charakteru miasta rzemieślników: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika. Wyjątkową atrakcją jest zrekonstruowany mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło poruszane kiedyś siłą ludzkich nóg.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close