Muzeum Emigracji


Muzeum Emigracji

Muzuem Emigracji mieści się w zabytkowym, modernistycznym budynku dawnego Dworca Morskiego, gdzie u wejścia do portu cumowały legendarne polskie transatlantyki. To tutaj, pod symbolicznym adresem ul.Polska 1, znajduje się jedno z niewielu na świecie i jedyne w Polsce muzeum, zachowujące pamięć o milionach ludzi, którzy przemierzali tysiące kilometrów w poszukiwaniu lepszego życia i nowej tożsamości.

To niezwykłe i bardzo symboliczne, że opowiada o historii emigracji w miejscu, w którym faktycznie miała ona miejsce. Dworzec był jednym z najnowocześniejszych w Europie, służył obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego. Były tutaj dwie restauracje, gabinet lekarski, poczta i ogromna hala odpraw. Cała infrastruktura emigracyjna która powstała w Gdyni, oprócz Dworca Morskiego obejmowała również Halę Odpraw, czyli magazyn tranzytowy, szpital kwarantannowy w Babich Dołach oraz obóz emigracyjny na Grabówku. Całość obsługiwała ludzi którzy przyjeżdżali tu z całej Polski i czekali na rejs transatlantykiem.

Muzeum, za pomocą multimediów, opowiada losy milionów mieszkańców ziem polskich i dzieje emigracji od początku XIX wieku aż po jej współczesne oblicze. Ekspozycje pozwolą poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd w różnych czasach, jak wyglądała morska podróż od zaokrętowania, przez rejs, aż po procedurę imigracyjną przez którą przeszły miliony ludzi. Opowiada jak wyglądało karczowanie brazylijskiej dżungli, podróż repatriantów czy przemyt do i z Berlina w popularnym maluchu.

Na uwagę zasługuje kilkumetrowa instalacja nawiązująca kształtem do globusa, która pokazuje skalę dzisiejszej emigracji i znaczenie Polonii i Polaków żyjących za granicą. Na terenie muzeum znajduje się też niezwykła atrakcja - wielki model legendarnego transatlantyku „Batory” w skali 1:10.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close