Niszczyciel ORP „Błyskawica”


Niszczyciel ORP „Błyskawica”

Najsłynniejszy polski niszczyciel, uczestnik wielu bitew II wojny światowej. Fachowo nazywany kontrtorpedowcem, jest szybkim wielozadaniowym okrętem średniej wielkości przeznaczonym do ochrony własnych jednostek, zwalczania lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.

Od roku 1976 pełni funkcje muzealne - jest jednym z niewielu (obok słynnej „Aurory”, „Wazy” czy „Victory”) okrętów-muzeów na świecie. Oprócz widocznego na pokładzie uzbrojenia artyleryjskiego i broni podwodnej, we wnętrzach Błyskawicy zobaczyć można przedziały maszynowe oraz wystawę ukazującą dzieje polskiego oręża na morzu i tradycje Marynarki Wojennej.

„Błyskawica” jest najstarszym na świecie zachowanym okrętem tej klasy i jednym z niewielu okrętów, które brały czynny udział w wielu walkach morskich II wojny światowej - w rejonie Narviku i Dunkierki, w konwojach na Atlantyku, czy inwazji na Normandię. Zatopił dwa niszczyciele i eskortowce, uszkodził 3 okręty podwodne, zestrzelił 3 samoloty. „Błyskawica” wraz z bliźniaczym ORP „Grom” okazała się bardzo udaną i nowoczesną jednostką ze względu na osiąganą prędkość, silne uzbrojenie i duże zdolności manewrowe. Numer burtowy H34 pochodzi z okresu służby w Royal Navy a kamuflaż wojenny ma barwy powszechnie stosowane na Bałtyku. „Błyskawica” to okręt-bohater odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close