Latarnia Morska Gdańsk i kula czasu


Latarnia Morska Gdańsk i kula czasu

Latarnia morska w Nowym Porcie to jedna z najpiękniejszych latarni Morza Bałtyckiego. Oddana do użytku w 1894r., wskazywała statkom wejście do gdańskiego portu, aż do 1984r. kiedy ją wygaszono.

W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane historyczne urządzenia optyczne oraz wystawę „Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków”. Zachwyca również widok z jej szczytu na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel. 27 metrowa latarnia, zbudowana jest na wzór słynnej latarni wzniesionej w Cleveland (USA).

Oprócz swojego głównego celu - pomocy nawigacyjnej - latarnia pełniła rolę wieży pilotów portowych, a także mieściła niezwykły instrument - kulę czasu. Był to optyczny sygnał, służący do regulowania okrętowych chronometrów, niezbędnych do określenia pozycji statku na mapie. System sygnalizacji był podobny do tego z Greenwich. Codziennie o godzinie 11.55 wyciągano kulę na szczyt umieszczonego na wieży masztu i dokładnie o godzinie 12, na sygnał telegraficzny z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie, ażurowa stalowa kula ześlizgiwała się po maszcie. W 2008 roku zrekonstruowano kulę czasu i dziś także pokazuje ona czas. Nad Bałtykiem, poza Gdańskiem, taką kulę posiada tylko muzeum morskie w Karlskronie.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close