Złota Kamienica


Złota Kamienica

Wzniesiona przez burmistrza Jana Speymana i uznana za najwspanialszą kamienicę Drogi Królewskiej. Kilkakrotnie wchodziła w skład pomieszczeń rezydencji Zygmunta III Wazy podczas jego pobytu w Gdańsku.

Fasada utrzymana jest w stylu manieryzmu flamandzkiego. Ma bogato złoconą, kamienną dekorację, która jest gloryfikacją cnót obywatelskich. W portalu znajdują się rzeźbione alegorie Wiary i Nadziei. Nad wejściem znajduje się rzeźba Miłosierdzia, wraz z łacińską sentencją „Cnotę kochaj, to cię uszczęśliwi. Zechcesz prześladować, to cię obali”.

Legenda głosi, że po korytarzach kamieniczki niekiedy snuje się duch pięknej Judyty Speymann szepczącej: „Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj”. Ciekawostką jest, że zamówione we Włoszech dekoracje rzeźbiarskie fasady Złotej Kamienicy zatonęły w trakcie przewozu drogą morską do Gdańska. Ich miejsce zajęły ozdoby przeznaczone na tylną elewację.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close