Bazylika św. Mikołaja i piwnica romańska


Bazylika św. Mikołaja i piwnica romańska

Kościół św. Mikołaja to jeden z najstarszych kościołów w Gdańsku. Jako jedyny nie ucierpiał podczas II Wojny Światowej. Dojrzały barok i rokoko dominują zaskakujące wnętrze świątyni, które ma w sobie coś bizantyńskiego - znajdziemy tam przepych, bogactwo, mnogość ołtarzy i obrazów, zapach drewna i kadzidła, blask złota, czerń, biel, światło i cienie.

Kolory sprzętów w kościele mają intensywną głębię a muzyka organowa brzmi tu odświętnie i przejmująco. Od wieków kościół znajduje się we władaniu Zakonu Dominikanów, których sprowadził do miasta pomorski książę Świętopełk. W 1260r. papież Aleksander IV udzielił Dominikanom przywileju odpustowego, który zapoczątkował trwającą do dziś tradycję Jarmarku św. Dominika. To znane w całej Europie, odbywające się co roku popularne wydarzenie handlowo-kulturalne.

Piwnica Romańska
W pobliżu kościoła odkryto podziemną budowlę. Jest nią 700-letni refektarz starego klasztoru dominikanów, uznawany za relikt najstarszej, monumentalnej architektury w Gdańsku. Piwnica ta jest jedynym zachowanym wnętrzem romańskim w całym Gdańsku. W środku znajduje się, m.in. ossuarium - miejsce wtórnego pochówku kości ludzkich. 

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close