Teatr Szekspirowski


Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski to nowoczesny teatr, który jako jedyny w Polsce posiada otwierany dach. Operacja otwarcia dachu trwa trzy minuty i przypomina przewracanie stron książki.

W XVI wieku powstał w Gdańsku pierwszy polski teatr publiczny. Często gościli w nim aktorzy angielscy z najnowszym repertuarem z Londynu. Architektura teatru nawiązywała do charakterystycznej sceny elżbietańskiej. Na deskach teatru (który był jednocześnie szkołą szermierczą), wystawiano sztuki Szekspira jeszcze za jego życia.

Dzisiaj, z tej tradycji, powstał wielofunkcyjny, nowy obiekt. Fasada budynku - wykonana z cegieł w kolorze antracytu - kryje jasne sale teatru. Niecodziennym rozwiązaniem jest scena i widownia, którą można przystosować do różnych ustawień. Specjalny system zapadni umożliwi wystawianie spektakli na trzech rodzajach scen: klasycznej włoskiej „pudełkowej”, elżbietańskiej – wysuniętej w głąb widowni oraz centralnej - arenie, z widownią umieszczoną wokół sceny.

Gdański Teatr Szekspirowski to znacznie więcej niż teatr. To małe miasteczko z zaułkami, placykami, tarasami oraz murem spacerowym z którego roztacza się panorama na Główne Miasto.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close