Stare Miasto

Najstarsze zakątki Gdańska

  • Kościoły
  • Muzea
  • Spacer
  • Zdjęcia
  • Zabytki
  • Pamiątki

Opis

Stare Miasto, lokowane w 1223 roku, jest najstarszym obszarem Gdańska, często mylonym z położonym nieopodal Głównym Miastem.

Spotkamy się na Targu Drzewnym, na którym znajduje się pomnik króla Jana III Sobieskiego, który wiele razy gościł w Gdańsku. Zwiedzimy renesansowy Ratusz Staromiejski kościół św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny, wzniesiony z fundacji książąt gdańsko–pomorskich. W krypcie tego kościoła spoczywa słynny gdańszczanin, astronom, konstruktor, piwowar i rajca miejski – Jan Heweliusz, twórca prototypu zegara wahadłowego. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych. Oprócz pokaźnej kolekcji zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego, w muzeum znajduje się m.in. stworzony w 2011r. w Gdańsku zegar pulsarowy - najdokładniejszy zegar na świecie.

W trakcie naszej wycieczki zobaczymy także Wielki Młyn – największy obiekt przemysłowy średniowiecznej Europy. Następnie udamy się do kościoła św. Brygidy, uznawanego za swoiste sanktuarium „Solidarności”. Można w nim podziwiać budowany bursztynowy ołtarz o wymiarach 11x12 metrów. Będzie to kompozycja wykonana w technice jubilerskiej w niespotykanej dotychczas skali. Słynna Bursztynowa Komnata, była o 30 % mniejsza od powstającego ołtarza.

Udamy się także pod budynek Poczty Polskiej na miejsce jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej. Spacer zakończymy na terenie Zamczyska, gdzie pierwotnie mieścił się gród polskich namiestników, następnie książąt pomorskich, a po 1308 roku zamek krzyżacki.


Przydatne informacje

Czas trwania: ok. 3 godz.

Bilety wstępu:

  • Muzeum Zegarów Wieżowych (normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, szkolny 1 zł);

Uwaga: dodatkowo czas zwiedzania muzeum ok. 45 min.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close