Muzeum Zegarów Wieżowych


Muzeum Zegarów Wieżowych

Muzeum w wieży kościoła św. Katarzyny gromadzi kolekcję zegarów wieżowych z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego. Obejrzeć można w nim mechanizmy datowane nawet na XV wiek, a także te, które powstały po II wojnie światowej.

Do najcenniejszych eksponatów należą: oryginalny zegar kolebnikowy - jeden z nielicznych zachowanych w Europie oraz zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych z Krosna. Wszystkie mechanizmy zegarowe są sprawne, czemu dowodzi głośne tykanie. Dla uczczenia osiągnięć Jana Heweliusza - konstruktora m.in. zegara wahadłowego - zbudowano tu w 2011 roku pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów wysyłanych przez pulsary (rodzaje gwiazd neutronowych). Jest jedynym zegarem, który oparty jest o zjawisko zachodzące daleko poza Ziemią - ok. 5.000 do 10.000 lat świetlnych. Dzięki temu, jest najdokładniejszym wzorcem czasu, jaki do tej pory skonstruowano. Jego uchyb wynosi od 2 do 8 mikrosekund na dobę.

Na jednej z kondygnacji wieży zgromadzono dzwony, a wśród nich koncertowy karylion składający się z 50 dzwonów o wadze 17 ton. Natomiast na balkonie hełmu wieży, około 50 metrów nad ziemią, urządzono platformę widokową, z której doskonale widać Zatokę Gdańską, półwysep helski i Główne Miasto

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close