Poznaj Gdynię w jeden dzień

Miasto z morza i marzeń

  • Punkty widokowe
  • Muzea
  • Spacer
  • Zdjęcia
  • Pamiątki
  • Bałtyk

Opis

W Śródmieściu miasta, nieopodal plaży zwiedzimy Muzeum Miasta Gdyni, w którym poznamy historię wielkich marzeń Polaków o „amerykańskim śnie”. Zobaczymy również jak z małej wioski rybackiej wyrosło nowoczesne miasto i port.

Aby obejrzeć wspaniałą panoramę miasta wjedziemy na Kamienna Górę kolejką podobną do tej z Gubałówki. Udamy się na spacer szlakiem gdyńskiego modernizmu nawiązującego do portowego i morskiego charakteru miasta. Modernizm kojarzy się z nowoczesnością, która jest bardzo charakterystyczna dla Gdyni - miasta założonego i zaplanowanego jako najnowocześniejsze w międzywojennej Polsce. Modernizm nadał miastu charakterystyczny wyraz. Monumentalne gmachy i budynki mieszkalne są charakterystycznie zaokrąglone i przypominają nadbudówki statków z białymi kamiennymi fasadami i rytmicznym rozkładem okien.

Nawiązaniem do początków Gdyni jest Plac Kaszubski, na którym kwitnęło życie dawnej kaszubskiej wioski. Rybacy suszyli tu sieci, powstawały też pierwsze sklepy. Dziś stoi tu Pomnik Króla Kaszubów Antoniego Abrahama oraz Ławeczka Kaszubów patrzących na pierwszy gdyński „drapacz chmur”. W InfoBox, na wprost domu pierwszego wójta Gdyni, znajduje się makieta miasta i platforma widokowa, z której ujrzymy kolejne obiekty naszej trasy.

W centralnej części Skweru Kościuszki, w miejscu gdzie przebiegała linia brzegowa, znajduje się fontanna. To tu bierze początek, wpuszczony w wodę sztuczny półwysep, czyli Molo Południowe, będące przedłużeniem Skweru Kościuszki. Powstało one w czasie budowy portu i dziś mieszczą się tutaj Akwarium Gdyńskie, Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, Dworzec Żeglugi Gdańskiej oraz marina. Przy nabrzeżach cumują statki muzea: ORP „Błyskawica” oraz żaglowiec „Dar Pomorza”.

Na końcu mola zobaczyć można charakterystyczny pomnik Josepha Conrada - marynarza i pisarza, a także Aleję Statków, w której wmurowano wizerunki wielkich statków pasażerskich odwiedzających Gdynię. W tym miejscu można wypatrzeć oryginalny pomnik na wodzie. To Dyrygent Fal, czyli figurka przedstawiająca małego chłopca, na dalbie oddalonej od brzegu o 40 metrów, który batutą dryguje morskimi falami oraz wita i żegna gości gdyńskiej mariny. Batuta umocowana jest na specjalnym pływaku, dzięki czemu porusza się w rytmie morskich fal.

Gdynia w samym centrum miasta ma 200 metrową plażę, którą oblegają plażowicze i amatorzy sportów wodnych. Spacer brzegiem morza zaprowadzi nas aż do Orłowa, gdzie można wdrapać się na stromy brzeg Kępy Orłowskiej, zwany klifem. Ujrzymy stąd panoramę mierzei helskiej, port w Gdyni oraz Sopot i Gdańsk. W pobliżu pięknego mola można zjeść świeżą rybę i zobaczyć domek, w którym tworzył Stefan Żeromski. Na pobliskiej plaży, w okresie wakacyjnym odbywają się spektakle Sceny Letniej Teatru Miejskiego. To jedyna w Polsce scena teatralna, gdzie widzowie pod gołym niebem, na piasku i przy akompaniamencie szumu morskich fal oglądają spektakle, wieczory kabaretowe, czy recitale piosenek. 


Przydatne informacje

Czas trwania: ok. 6 - 7 godz.
Bilety wstępu:

  • Muzeum Miasta Gdyni (normalny 7 zł, ulgowy 4 zł);
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close