Najpiękniejsze budowle i dzieła sztuki

 • Kościoły
 • Punkty widokowe
 • Muzea
 • Spacer
 • Zdjęcia
 • Zabytki
 • Pamiątki

Opis

Po powrocie do Polski, Gdańsk miał szczególną pozycję jako największe i najbogatsze miasto. Życie miejskie nabrało niebywałego blasku i przeżywało swój rozkwit.

Powstały najwspanialsze świeckie budowle publiczne: ZbrojowniaRatuszekamienice patrycjatu oraz Dwór Artusa ze wspaniałymi wnętrzami, pełnymi masywnych dębowych gdańskich mebli, inkrustowanych boazerii i z niezwykłym, 11 metrowym piecem kaflowym. Zasobne rodziny kupieckie gromadziły liczne dzieła sztuki i bogate księgozbiory, wyznaczając program artystyczny dla gdańskiej sztuki, która miała nieść radość i piękno, a także uczyć i umoralniać. Stąd wziął się ogrom przypowieści, morałów i sentencji na obrazach i portalach, stanowiący swoisty podręcznik etyki.

Nasz spacer rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Narodowym, gdzie zobaczymy prawdziwy skarb sztuki – „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Ten tryptyk olejny na desce należy do wąskiej grupy dzieł i zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego i uznawany jest za drugie najcenniejsze dzieło malarskie znajdujące się w zasobach polskich muzeów - zaraz po „Damie z Gronostajem” Leonarda da Vinci.

Następnie udamy się na ulicę Długą, gdzie zobaczymy wspaniałą Złotą Bramę oraz kamienice patrycjuszowskie o imponujących fasadach prześcigających się bogactwem form i oryginalnością wystroju. Zwiedzimy Dom Uphagena, który jest jedną z niewielu w Europie, odtworzonych kamienic z XVII wieku. Obecnie mieści się tam Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, w którym można podziwiać pełen przepychu wystrój i bogate wyposażenie kamienicy mieszczańskiej.

Na końcu ul. Długiej ujrzymy najokazalszą budowlę świecką, byłą siedzibę władz zamożnego Gdańska - Ratusz Głównego Miasta, a w środku, jedno z najpiękniejszych wnętrz ratuszowych Europy. Równie wspaniały jest Dwór Artusa, wypełniony setkami dzieł, stanowiących przegląd sztuki i rzemiosła artystycznego na przestrzeni wielu wieków m.in. największy piec kaflowy Europy. Dodatkowo zobaczyć tam można wystrój sieni patrycjuszowskiego domu z XVII wieku.

Przejdziemy się też „zatrzymaną w czasie” romantyczną ulicą Mariacką, która jest wspaniałym przykładem dawnej zabudowy z charakterystycznymi przedprożami oraz świadectwem smaku i umiłowania do sztuki dawnych gdańszczan. Naszą podróż w świecie dawnej sztuki kończy zwiedzanie Bazyliki Mariackiej z jej wspaniałymi dziełami m.in. przebogatym ołtarzem głównym, kamienną Pietą, figurą Pięknej Madonny oraz słynnym zegarem astronomicznym.


Przydatne informacje

Czas trwania: ok. 6 godz.

Bilety wstępu:

 • Muzeum Narodowe (normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci i młodzież 1 zł);
 • Dom Uphagena (normalny 10 zł, ulgowy 5 zł,  1 zł);
 • Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa (normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, szkolny 1 zł);
 • Bazylika Mariacka (normalny 6zł, ulgowy 4 zł);
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close